Homlokzati hőszigetelés

Fórumtémák

Homlokzati hőszigetelés rétegfelépítése

Az épületek homlokzati hőszigetelésének van néhány alapvető szabálya, amit gyártótól és az alkalmazás helyétől függetlenül be kell tartani. Ezeket részben szabványok, részben technológiai utasítások írják elő.
Jelenleg csak a falazott szerkezetek táblás hőszigeteléséről lesz szó. (Ettől eltérő megoldások is lehetségesek mint például a szerelt homlokzati burkolatok alatti hőszigetelés.)

A rétegrend mindig ugyan abból a rétegekből épül fel:(kívülről befelé)

  1. Színező anyag (nemes-vakolat, vagy festés)
  2. Ragasztó tapasz
  3. Üvegszövet
  4. Ragasztó tapasz
  5. Táblás hőszigetelőanyag
  6. Rögzítő tapasz
  7. Homlokzatvakolat
  8. Falazat
  9. Belső felületképzés

1. Színező anyag:
Nemes-vakoltok: Három alapvető fajtája kapható, amelyeket a kötőanyaguk alapján különböztetünk meg.

  • Szilikát vakolatok: Szilikát kötőanyagú nemes-vakolat, amely kapható zsákos és vödrös kivitelben. A zsákos vakolatot, (száraz anyag) amit a helyszínen kell vízzel átkeverni, az egyik legolcsóbb megoldás. Hátránya, hogy a helyszíni keverés miatt a vakolat egyenetlenebb lehet, esetleg foltos is. A vödrös előre be van keverve, átkeverés után azonnal felhordható. A zsákosnál drágább, de egyenletesebb felhordást biztosít, jobb a színtartása. A szilikát nemes-vakolat előnye, hogy olcsó, és jó páraáteresztő képességű, hátránya, hogy kicsi a rugalmassága, ezért a hajszálrepedések is megjelennek rajta, könnyebben fakul és kis mértékben vízlepergető.
  • Szilikon vakolatok: Szilikon kötőanyagú, előre kevert (vödrös) kiszerelésben kapható. Előnye, hogy egyesíti a műgyanta és a szilikát vakolatok előnyeit, viszont elég költséges. Rugalmas, a szerkezeti hajszálrepedések nem jelennek meg a felületén, víztaszító hatása van és a párát is átereszti.
  • Műgyanta vakolat: Előrekevert kivitelben kapható, olcsó és a legrugalmasabb bevonat. Hátránya, hogy nem, vagy csak alig engedi át a párát. A párazárása miatt nedvesedő szerkezeteken a használata nem javasolt, mert hamar felhólyagosodik. A gyenge minőségű anyag hamar algásodni és foltosodni kezd, ezért ebből csak megbízható márkát érdemes venni.

Homlokzatfestékek:Négy típusa van, a mészfestés, szilikát, szilikon és a diszperziós festés.

  • Mészfestés: Mészhidrát, oltott mész, vagy homlokzati mészfesték kapható. Olcsó, jó páraáteresztő, de gyakori újrafestést igényel. Vályogra csak ez javasolható.
  • Szilikátfestés: A mészfestés előnyeivel, de korszerű festék. Hátránya, hogy igen drága.
  • Szilikon festés: A szilikon vakolatnál leírtakkal analóg.
  • Diszperziós festés: A műgyanta vakolatnál leírtakkal analóg.

A nemes-vakolatok és a homlokzati festékek felhordása előtt alapozni kell a ragasztókéreg felületét. Ennek az a szerepe, hogy a tapadást növeli, és szürke ragasztó takarásával, a színezés élénkségét fokozza.

2. (4.) Ragasztó tapasz:
Felületképző vékony vakolat. Színezett felület esetén legalább 3 mm vastag, két rétegben felhordva, amelybe bele kell ágyazni az üvegszövetet. (Burkolt felületek esetén legalább 5 mm vastagon kell felhordani.) Az első réteg, a hőszigetelő táblákra kerül, ebbe kell beágyazni az üvegszövetet (hálót). A második réteggel a hálót teljesen el kell fedni.

3. Üvegszövet:
A ragasztótapaszba ágyazva kell elhelyezni, függőleges és vízszintes száliránnyal, az előírt átfedésekkel. Nem UV álló, ezért ha nem takarja a ragasztótapasz teljesen, tönkremegy. Élekre hálóval összeépített élvédőt kell elhelyezni, ablakoknál (és hasonló helyeken) a sarkokat átlósan elhelyezett betéttel kell megerősíteni. Burkolt (kő, tégla...) felület esetén, készíteni kell egy második réteget is átlós száliránnyal.

5. Hőszigetelő tábla:
Típusai: EPS, XPS, PUR (PIR), ásványgyapot, természetes rost.

  • EPS, Expandált PoliSztirol: Általában fehér, a polisztirol gyöngyök felismerhetők az agyagban. Kismértékben páraáteresztő, olcsó hőszigetelőanyag. Zsugorodásra hajlamos, ha nincs pihentetve, ezért csak megbízható forrásból szabad beszerezni. Létezik grafitos változata, aminek jobb a hőszigetelő képessége, de drágább is. Mivel nem vízzáró, nedvességnek kitett helyeken nem használható!
  • XPS, eXtrudált PoliSztirol: Minden gyártó más színt használ. Zárt cellás, ezért pára és vízzáró. Nem látszanak a polisztirol gyöngyök, egységes, szivacsos a metszete. Vízzáró képessége miatt a nedvességnek kitett területeken használatos, lábazaton, talajban, lapos-tetőkön. Drága anyag, ezért csak a technológiailag indokolt esetekben kell használni.
  • PUR, Poliuretán hab: Zárt-cellás, tehát párazáró, homogén szerkezetű, sárgásbarnás színű hab. Létezik táblás és szórt kivitelben. Homlokzaton ritkán alkalmazzák, mert igen költséges.
  • Ásványgyapot: Homogén és inhomogén kivitelben kapható. A homogén puhább, az inhomogénnek van egy néhány centiméternyi külső rétege, ami kemény, és ezért jól ellenáll a külső hatásoknak, nem szakad be. Meglehetősen drága, de átereszti a párát és teljesen tűzálló.
  • Természetes rost: Homlokzaton ritkán használt anyag. Legismertebb fajtája a cement kötésű farost (Heraklit, Durisol...). Előnye, hogy vakolható, hátránya, hogy a hőszigetelő képessége a többi anyaghoz képest gyenge. Beszerezhető EPS lemezzel összeépítve is (Heratekta).
    Divatos anyag a szalma, de ez nem vakolható, csak réteges szerkezeten belülre helyezhető el.

A táblákat dűbellel kell rögzíteni, 6 db/m2 felületi, 8-12 db/m2 él és sarok kiosztással. Alacsony épületeknél a felületen, egyes gyártók a 4 db/ m2 mennyiséget is megengedik. A nehéz (kő, tégla) burkolat alatti hőszigetelést, acéldűbllel kell rögzíteni.
A hőszigetelő táblákat hézagmentesen, kötésben kell elhelyezni. Az esetleges hézagokat tilos ragasztóval kitölteni, csak erre való kis duzzadóképességű Pur-hab alkalmazható.

6. Rögzítő tapasz:
A ragasztó tapaszhoz hasonló anyag, amelynek a hőszigetelő táblák falra ragasztása a feladata. A táblákat, a perem+ pont módszerrel kell felragasztani. A tábla peremét körbe kell kenni, és a közepén egy vagy több ragasztófoltot kell elhelyezni. A ragasztófolt kiosztása a dűbel kiosztással kell hogy megegyezzen.

7. Vakolat:
A hőszigetelés alá minden esetben kell vakolatot készíteni, aminek több oka is van. A nút-féderes tégláknál nincsenek a függőleges hézagok kitöltve, ezért azokat a vakolat zárja le. Vakolás nélkül a falazatban lévő levegő szeles időjárásban megmozdulhat, és a szerkezet a hőszigetelő képességének nagy részér elveszti. A vakolat feladata a felület kiegyenlítése, mert a ragasztóval csak néhány milliméternyi eltérést szabad kiigazítani, ezzel együtt a homogén sík felület is kialakítható, ami a hőszigetelés elkészítését könnyebbé teszi, az elkészült felület simább, ezért szebb lesz.

Fontos! A homlokzati hőszigetelések gyártói garanciája csak akkor érvényes, ha rendszerben vásároljuk meg, vagy is minden anyagot a márka gyártótól rendeljük (természetesen kereskedőn keresztül), még a dűbelt is. Ezt a követelmény pályázati támogatás esetén kötelező betartani! Tehát aki összevásárolja mindenből a legolcsóbbat, annak nincs hol reklamálni, és támogatást sem kaphat.

Új hozzászólás

Sorrend

Filtered HTML

  • A webcímek és email címek automatikusan kattintható hivatkozásokká alakulnak.
  • Engedélyezett HTML jelölők: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • A sorokat és bekezdéseket a rendszer automatikusan felismeri.

Plain text

  • A HTML jelölők használata nem megengedett.
  • A webcímek és email címek automatikusan kattintható hivatkozásokká alakulnak.
  • A sorokat és bekezdéseket a rendszer automatikusan felismeri.